Motto

Welcome divider

„(...) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją” - Czesław Miłosz

Laureaci konkursu „Słowa mają wielką moc”

Konkurs rozstrzygnięty

Robot, słowa i poczekalnia to wyrazy, które zainspirowały autorów – zdobywców pierwszych miejsc w II edycji konkursu pt. „Słowa mają wielką moc”. 

Do II edycji konkursu literackiego organizowanego przez Oddział w Płocku Towarzystwa Kultury Języka oraz Akademię Mazowiecką w Płocku zgłoszono 46 prac.

Oto laureaci:

klasy I-III

I miejsce: Wojciech Wójcik, Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku

II miejsce: Marta Cichocka, Szkoła Podstawowa nr 350 w Warszawie

III miejsce: Łucja Wojtewicz, Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku

Wyróżnienia: Gabriela Jęsiak, Szkoła Podstawowa nr 6 w Płocku

                        Iga Pawlak, Szkoła Podstawowa nr 6 w Płocku

                        PolaPędzich, Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku

                        Anna Gębka, Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku

klasy IV-VI

I miejsce: Zuzanna Gutkowska, Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

II miejsce: Igor Bijak, Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

III miejsce: Karolina Korycka, Szkoła Podstawowa nr 350 w Warszawie

Wyróżnienie: Oliwia Piwońska, Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

                        Kornelia Borkowska, Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym

                        Adam Sałkowski, Szkoła Podstawowa nr 13 w Płocku

                        Oliwier Piasecki, Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

                        Lena Jaroszewska, Szkoła Podstawowa nr 20 w Płocku

klasy VII-VIII

I miejsce: Maja Ledzion, Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku

 

Wyboru najlepszych prac dokonała komisja, którą tworzyły członkinie Towarzystwa Kultury Języka i jednocześnie wykładowczynie Akademii Mazowieckiej w Płocku: dr Agnieszka Głowala, dr Monika Wolińska i dr Agnieszka Grażul-Luft oraz studentki Akademii Mazowieckiej: Wiktoria Marciniak, Nikola Grabarczyk, Dominika Wojtas, Martyna Wiśniewska i Natalia Mikołajewska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie! Laureatów, Nauczycieli i Rodziców zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród 11 czerwca 2024 roku, o godz. 12.00 do Sali Senatu Akademii Mazowieckiej w Płocku (Plac Dąbrowskiego 2).

O języku...


Objaśnienia wyrazów i zwrotów

Menedżer

MENEDŻER PRZYSWOJONY, ALE CZY ZNANY? Rzeczownik o postaci menedżer, menadżer lub manager występuje w słownikach w dwu znaczeniach: 'impresario' i 'osoba zarządzająca', przy czym w drugim znaczeniu, które obecnie jest notowane jako podstawowe, pojawia się w polskich źródłach kodyfikacyjnych pod koniec drugiej połowy XX w.

więcej...

Minister i magister

MINISTER I MAGISTER. 'Tytuł częstokroć w starych autorach używany, znaczy doktora filozofii' podaje SL - obejmujący słownictwo końca XVIII i początku XIX w. - pod hasłem magister. Oprócz tego znaczenia znaleźć tu moż-na również inne: 'przełożony' (np. pocztmagister) oraz wynikające z przykładów 'dowódca wojskowy' (magister artylleryi), 'mistrz kapeli muzycznej' (kapelmajster).

więcej...

O lepszą jakość

O LEPSZĄ JAKOŚĆ PORADNICTWA JĘZYKOWEGO. Ponad dwadzieścia lat temu Magdalena Foland-Kugler rozpoczynała swój artykuł zdaniem: "Zainteresowanie sprawami poprawności języka wciąż wzrasta".

więcej...

Pani prezydent

PANI PREZYDENT CZY PREZYDENTKA? Żeńskie rzeczowniki osobowe, tożsame z odpowiednimi nazwami męskimi, bo przejęte właśnie z r.m., takie jak minister, premier szerzą się zwłaszcza od drugiej połowy XX w.

więcej...

Pomysł projektu

POMYSŁ PROJEKTU. Dobrze znany wszystkim użytkownikom polszczyzny wyraz projekt tradycyjnie pojawiał się w trzech znaczeniach: 'zamierzony plan działania, postępowania'; 'plan, szkic czegoś, np. budowli, konstrukcji, przedsięwzięcia, ustawy'; 'wstępna wersja jakiegoś dokumentu'.

więcej...

Handout

HANDOUT. Od jakiegoś czasu na polonistycznych konferencjach językoznawczych często używa się - w mowie i piśmie słowa handout.

więcej...