„(...) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją” - Czesław Miłosz
Pismo dotyczące sprawozdań za rok 2021 i lata 2019-2022.
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Języka, 00-927 Warszawa, Krakowskie Przedmieście 26/28
tel. +48 22 5520881; http://www.tkj.uw.edu.pl; towarzystwo.kultury.jezyka@gmail.com
Panie, Panowie
Prezesi Oddziałów, Przewodniczący Sekcji
Towarzystwa Kultury Języka
Rok 2022 kończy kadencję obecnych władz naszego Towarzystwa. Prezydium Zarządu Głównego na swoim posiedzeniu w dniu 8 grudnia ub. roku przyjęło w związku z tym następujący porządek prac przygotowujących nas do Walnego Zgromadzenia Członków:
W związku z powyższym proszę o przeprowadzenie w obrębie oddziałów i sekcji Towarzystwa do końca lutego br. zebrań sprawozdawczo-wyborczych i dokonanie wyboru nowych władz oddziałów i sekcji zgodnie z obowiązującym statutem (patrz: http://www.tkj.uw.edu.pl/art/statut-tkj). Sprawozdania należy przedstawić do aprobaty zgromadzeniu członków oddziałów i sekcji.
Posiedzenie Zarządu Głównego Towarzystwa oraz Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa jest planowane w trybie stacjonarnym w Warszawie. Gdyby jednak z powodu pandemii COVID-19 posiedzenia stacjonarne nie były możliwe, przewidujemy przeprowadzenie tych spotkań w trybie zdalnym.
Sprawozdania za rok 2021 i za lata 2019-2022 proszę przygotować według następującego schematu:
Łączę wyrazy szacunku
Prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta
Prezes Zarządu Głownego
Towarzystwa Kultury Języka
Warszawa, dnia 4 stycznia 2022 r.
Objaśnienia wyrazów i zwrotów
MENEDŻER PRZYSWOJONY, ALE CZY ZNANY? Rzeczownik o postaci menedżer, menadżer lub manager występuje w słownikach w dwu znaczeniach: 'impresario' i 'osoba zarządzająca', przy czym w drugim znaczeniu, które obecnie jest notowane jako podstawowe, pojawia się w polskich źródłach kodyfikacyjnych pod koniec drugiej połowy XX w.
więcej...
MINISTER I MAGISTER. 'Tytuł częstokroć w starych autorach używany, znaczy doktora filozofii' podaje SL - obejmujący słownictwo końca XVIII i początku XIX w. - pod hasłem magister. Oprócz tego znaczenia znaleźć tu moż-na również inne: 'przełożony' (np. pocztmagister) oraz wynikające z przykładów 'dowódca wojskowy' (magister artylleryi), 'mistrz kapeli muzycznej' (kapelmajster).
więcej...
O LEPSZĄ JAKOŚĆ PORADNICTWA JĘZYKOWEGO. Ponad dwadzieścia lat temu Magdalena Foland-Kugler rozpoczynała swój artykuł zdaniem: "Zainteresowanie sprawami poprawności języka wciąż wzrasta".
więcej...
PANI PREZYDENT CZY PREZYDENTKA? Żeńskie rzeczowniki osobowe, tożsame z odpowiednimi nazwami męskimi, bo przejęte właśnie z r.m., takie jak minister, premier szerzą się zwłaszcza od drugiej połowy XX w.
więcej...
POMYSŁ PROJEKTU. Dobrze znany wszystkim użytkownikom polszczyzny wyraz projekt tradycyjnie pojawiał się w trzech znaczeniach: 'zamierzony plan działania, postępowania'; 'plan, szkic czegoś, np. budowli, konstrukcji, przedsięwzięcia, ustawy'; 'wstępna wersja jakiegoś dokumentu'.
więcej...
HANDOUT. Od jakiegoś czasu na polonistycznych konferencjach językoznawczych często używa się - w mowie i piśmie słowa handout.
więcej...